Abdominoplastyka

Często słyszę: „tyle ćwiczę i żadnego efektu”.

Jeśli w trakcie ciąży doszło do rozejścia pochewek mięśni prostych

ćwiczenia fizyczne nie będą skuteczne.

Jedynie rekonstrukcja operacyjna może temu zaradzić.

Wdrożenie odpowiedniego treningu po zabiegu zapewni brzuch „deskę”.

– Znieczulenie ogólne
– Zabieg 2,5-4 godz.
– Powrót do domu następnego dnia
– Usunięcie szwów po 2 tyg.
– Noszenie pasa lub ubranka uciskowego 2- 8 tyg.
– Rekonwalescencja 2 – 8 tyg.
– Powrót do pracy biurowej 2-3 tyg.
– Aktywność fitness 4-8 tyg.

O zabiegu

Korekcja powłok brzusznych jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów plastycznych w naszej Klinice. U zdecydowanej większości pacjentek kluczowa jest rekonstrukcja pochewek ścięgnistych mięśni prostych. Jeśli do tego dodamy redukcję nadmiaru skóry z rozstępami to jest to już prosta droga do uzyskania zgrabnej sylwetki. Po drodze jeszcze tylko parę ćwiczeń fizycznych…

Abdominoplastyka nie jest zabiegiem odchudzającym.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

  • Największą grupę stanowią szczupłe mamy, u których doszło do nagłego, znacznego powiększenia obwodu brzucha w trakcie ciąży. Elastyczność powłok brzusznych jest wtedy niewystarczająca, dochodzi więc do rozejścia najsłabszego miejsca jakim jest przestrzeń między pochewkami mięśni prostych i wytworzenia pionowo powyżej i poniżej pępka luźnej powłoki, nie dającej odpowiedniego okrycia dla zawartości jamy brzusznej. W efekcie brzuch robi wrażenie wiecznie wzdętego i niepodatnego na ćwiczenia fizyczne. Rekonstrukcja pochewek odtwarza warunki sprzed ciąży i ułatwia rozćwiczenie mięśni prostych.
  • Modelowanie powłok brzusznych jest również wskazane w przypadku tzw. brzucha wiszącego, lub zniekształconego bliznami.
  • Dużą grupę pacjentów stanowią osoby po gwałtownej utracie wagi z nadmiarem wiszącej skóry i tkanki podskórnej.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Cięcie przebiega zawsze poziomo w okolicy podbrzusza.

W zależności od wskazań, stosuje się różne modyfikacje zabiegu.

  1. Miniabdominoplastyka – przy niewielkim nadmiarze skóry i tkanki tłuszczowej poniżej pępka można ograniczyć zabieg tylko do okolicy podbrzusza. Blizna po zabiegu przebiega poziomo tuż nad spojeniem łonowym.
  2. Abdominoplastyka – jeśli nadmiar skóry i tkanki podskórnej dotyczy również okolicy ponad pępkiem, wtedy lepszy efekt daje wykonanie pełnej wersji tego zabiegu. W tym przypadku , aby nie doszło do deformacji okolicy pępka, konieczne jest jego operacyjne przemieszczenie. Odpreparowaną skórę zsuwa się ku dołowi i tam jej nadmiar odcina. Blizny występujące w okolicy podbrzusza można łatwo ukryć w bikini.
  3. Abdominoplastyka z rekonstrukcją pochewek mięśni prostych – dodatkowo likwiduje się rozstęp między mięśniami prostymi poprzez bardzo dokładne zbliżenie pochewek specjalnymi szwami na całej długości od żeber po spojenie łonowe.
  4. Liposukcja okolic boczno-lędźwiowych (tzw. boczków) – dodatkowo u niektórych pacjentek można poprawić zarys talii wykonując w trakcie zabiegu abdominoplastyki odessanie partii boczno – lędźwiowych tułowia.

Dodatkową korzyścią jest pozbycie się, przynajmniej w znacznym stopniu, rozstępów w obrębie brzucha – wisząca, zniszczona, poprzecinana rozstępami skóra zostaje usunięta. Jest to tak naprawdę jedyna skuteczna metoda, aby pozbyć się, choć częściowo, tak uciążliwej przypadłości, jaką są rozstępy.

Co to są pochewki mięśni prostych brzucha?
Mięśnie proste brzucha przebiegają od żeber do spojenia łonowego w postaci dwóch płaskich pasm mięśniowych otoczonych pochewkami czyli łącznotkankowymi torebkami. Pochewki te łączą się ze sobą na całej długości linii środkowej nad i pod pępkiem. Miejsce połączenia pochewek jest najsłabszym miejscem w obrębie powłok brzusznych, dlatego w czasie ciąży może dojść do rozciągnięcia przestrzeni między pochewkami, która uwypukla się tworząc wrażenie wzdętego brzucha.

UWAGA: jeśli w pozycji leżącej w trakcie napinania powłok brzusznych w okolicy pępka, nad i/lub pod nim, obserwujesz lub wyczuwasz palcami tworzącą się „rynienkę” – oznacza to, że masz przepuklinę kresy białej (w linii pionowej nad i pod pępkiem), spowodowaną zwykle rozstępem pochewek mięśni prostych brzucha. Jest to częste zjawisko występujące po ciąży szczególnie u kobiet bardzo szczupłych i z dużą ciążą. Konsekwencją tego zjawiska jest wystający, wzdęty brzuch, niepodatny na żadne ćwiczenia fizyczne.

Na zdjęciach widać rozkład kierunków skurczu mięśni prostych brzucha przed i po korekcji pochewek.

W trakcie abdominoplastyki można bardzo skutecznie pozbyć się tego problemu poprzez odtworzenie ciągłości pochewek mięśni prostych brzucha – w efekcie uzyskuje się naprawdę płaski brzuch. Powoli wprowadzane ćwiczenia wzmacniające mięśnie proste dopomogą w uzyskaniu wymarzonej „deski”.

UWAGA: Stosowana przeze mnie technika operacyjna zapewnia trwałą i skuteczną rekonstrukcję ściany brzucha bez użycia siatek i innych materiałów sztucznych i tylko z cięcia poziomego nad spojeniem łonowym.

Znieczulenie

Abdominoplastykę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (pełnej narkozie). Konieczne jest wtedy pozostanie przez 1 dobę w klinice.
O szczegółach znieczulenia każdy pacjent jest informowany przez lekarza anestezjologa. Wiele istotnych informacji na temat znieczulenia znajdziesz na stronie: http://znieczulenie.org.pl/.

Znieczulenie ogólne stosowane w naszej klinice jest znieczuleniem bezpiecznym z wykorzystaniem nowoczesnych środków i aparatury, pod kontrolą wysoko wykwalifikowanego personelu, jednak należy pamiętać, że zastosowanie jakiegokolwiek znieczulenia wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, m.in. reakcji alergicznej czy powikłań sercowo-płucnych.

Możliwe powikłania

Krwiak w obrębie powłok jest dość częsty, zwykle wchłania się sam, czasem wymaga ewakuacji. Niedoczulica okolic operowanych jest zwykle przejściowa. Bardzo rzadkie powikłania to: rozejście rany, pojawienie się płynu surowiczego, zakażenie.
Może wystąpić martwica skóry (szczególnie narażeni są pacjenci palący tytoń oraz z cienką, zniszczoną po solarium skórą).

UWAGA: Jednoznacznie udowodnione jest, że palenie papierosów i e-papierosów przed i po zabiegu opóźnia w sposób znaczący proces gojenia prowadząc często do wielu ciężkich powikłań.
Szczególny nacisk jest kładziony na bezpieczeństwo w okresie pozabiegowym. Uniknięciu powikłań zatorowo-zakrzepowych służy profilaktyka: szybkie uruchomienie po zabiegu, noszenie pończoch przeciwżylakowych oraz injekcje podskórne heparyny niskocząsteczkowej.

Krwiak w obrębie powłok jest dość częsty, zwykle wchłania się sam, czasem wymaga ewakuacji. Niedoczulica okolic operowanych jest zwykle przejściowa. Bardzo rzadkie powikłania to: rozejście rany, pojawienie się płynu surowiczego, zakażenie.
Może wystąpić martwica skóry (szczególnie narażeni są pacjenci palący tytoń oraz z cienką, zniszczoną po solarium skórą).

UWAGA: Jednoznacznie udowodnione jest, że palenie papierosów i e-papierosów przed i po zabiegu opóźnia w sposób znaczący proces gojenia prowadząc często do wielu ciężkich powikłań.

Szczególny nacisk jest kładziony na bezpieczeństwo w okresie pozabiegowym. Uniknięciu powikłań zatorowo-zakrzepowych służy profilaktyka: szybkie uruchomienie po zabiegu, noszenie pończoch przeciwżylakowych oraz injekcje podskórne heparyny niskocząsteczkowej.

Po zabiegu

Po zabiegu pacjent udaje się na salę pooperacyjną i odpoczywa 1 dobę pod stałą opieką wykwalifikowanej osobistej pielęgniarki.

  • W domu zaleca się chodzenie, jednak należy pamiętać o zwykle występującym po tak dużym zabiegu, znacznym osłabieniu.
  • Przez około 1-2 miesiące zaleca się noszenie miękkiego pasa brzusznego (ułatwia poruszanie się, łagodzi dolegliwości bólowe, przyspiesza gojenie ran).
  • Środki p/bolowe zażywane regularnie wg zaleceń operatora pozwolą całkowicie wyeliminować ból pozabiegowy.
  • Przez 7-10 dni od zabiegu kontynuujemy profilaktykę przeciwzakrzepową.
  • Po zagojeniu ran stosujemy program poprawy kondycji skóry powłok brzusznych wg zaleceń (odżywianie, nawilżanie i ujędrnianie skóry). Osobny program stosujemy na blizny, szczególnie u pacjentek ze zdeklarowaną tendencją do tworzenia przerosłych blizn.
  • Do pracy (jeśli lekka) możemy wrócić po ok. 2-3 tygodniach po zabiegu.
  • W przypadku rekonstrukcji pochewek mięśni prostych rekonwalescencja może trwać dłużej. Przez przynajmniej 1 miesiąc od zabiegu należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów. Rezygnujemy także w tym czasie z ćwiczeń fitness, na siłowni, kąpieli w basenie.

Faq

Dlaczego po porodzie, pomimo wielu miesięcy intensywnych ćwiczeń, mój brzuch pozostaje nadal wystający i wzdęty?
Czy ma sens zabieg rekonstrukcji pochewek mm. prostych jeśli planuję w przyszłości mieć jeszcze dziecko?
Czy można wykonać jednocześnie abdominoplastykę i liposukcję powłok brzusznych?

Galeria

Panel pacjenta

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.